VARAA PÖYTÄ VARAA HUONE 09 6824 2860

Tervetuloa illalliselle

Täyteläisiä makuja sesongin raaka-aineista ja tietysti ripauksella Pohjolan hulluutta! Tervetuloa nautiskelemaan tunnelmallisiin tiloihimme Helsingin Pienelle Roobertinkadulle.

Á la Carte -listamme on saatavilla kokonaisuudessaan maanantaista lauantaihin 17.00 – 22.00. Tutustu listaamme täynnä herkkuja alempaa tältä sivulta. Tervetuloa!



KEITTIÖPÄÄLLIKKÖMME TERVEISET:

SESONGIN INSPIROIMA SYKSYN MENU 20.8. ALKAEN

"Ravintola Krog Robassa otamme avosylin vastaan kaikki syyssesongin tarjoamat raaka-aineet niiden juurevissa muodoissaan. Kantarellit on pikkelöity varastoon ja alkuruokana maistuu paahdetuista punajuurista valmistettu keitto, joka tarjoillaan paahdettujen pistaasipähkinöiden ja vuohenjuuston kera. Terveisiä siis täältä kaikkein pyhimmästä: Krogin keittiössä sihisee kasarit ja pannut kun valmistamme syksyn antimista sesonkiin sopivia herkkuja. Kotimaiset kalat ovat pääroolissa pääruoka kala-annoksessamme: rapea hauki-wallenbergare ja paahdettu kotimainen siika sopivat molemmat paahdetun juurisellerin ja pähkinävoilla viimeistellyn beurre blancin kanssa samaan annokseen. Ja jopa stadin parhaimmaksi tituleerattu sienirisottomme tekee paluun listalle.Tervetuloa maistelemaan syksyn anteja!"

- Karri Knaapila

Ps. Oletko hotelliperheemme Strawberryn jäsen? 🍓 Tule herkuttelemaan kolmen ruokalajin illallismenu jäsenhintaan vain 49 € (norm. 53 €). Todista tilatessasi jäsenyytesi näyttämällä Strawberry-sovellusta. Tervetuloa!


Á la Carte Menu

Alkuruoat

  • Punajuurikeittoa, vuohenjuustoa ja Roban pistaasi-dukkahia L, G [saatavilla vegaanisena] 15.00
  • Kaksi Roban smørrebrødiä tummalla mallasleivällä: Graavia lohta & Skagenkatkarapuja ja mätiä L,G 16.00
  • Härkätartar, sieni-soijakreemiä ja 30kk kypsytettyä parmesania L 16.00

Pääruoat

  • Sienirisottoa, paistettua osterivinokasta ja pikkelöityjä kantarelleja 26.00
  • Rapea hauki-wallenbergare, paistettua kotimaista siikaa, paahdettua juuriselleriä ja voikastiketta 32.00
  • Châteaubriand-häränpihvi (180g), karamellisoitua sipulia, paahdettua perunaa ja juureksia sekä punaviinikastiketta L, G 42.00
  • Krogin lihapullat konjakilla liekitetyllä pippuri-kermakastikkeella, muusia ja puolukkahilloa, L 24.00 / Strawberry-jäsenille 20,50
  • Roban burger Hereford-härästä, Cheddar-juustoa ja BBQ-kastiketta, L (saatavilla G) 21.00
  • Beyond vege -burger, Cheddar-juustoa ja BBQ-kastiketta (saatavilla vegaanisena & G), L 21.00

Lisätilauksia burgerin kaveriksi:

  • Ranskalaiset 4.50
  • Ranskalaiset & Roban kimchiä ja aiolia 8.50
  • Ranskalaiset & parmesania, aiolia ja mummonkurkkua 8.50
  • Ranskalaiset & rapeaa pekonia, Peltola Blue -juustoa ja chilimajoneesia 8.50
  • Vihreä salaatti 4.50

Jälkiruoat

  • Tarte Tatin ja piimäjäätelöä 13.00 / Strawberry-jäsenille 11.50
  • Porkkanakakkua ja pumpkin spice -kreemiä 13.00 / Strawberry-jäsenille 11.50
  • Valikoima juustoja, kauden hilloketta ja siemennäkkäriä 14.00


    Salaatit

    Kokoa oma salaattisi!

    Pohja/base:

    • Caesar Naturel, L 17.00
    • Puutarhasalaatti, L 17.00 (vegan)
      Salaattia, hummusta, melonia, marinoitua punasipulia, cashew-pähkinöitä ja vinegrettia

    Salaatin kaveriksi:

    • Lämminsavustettua lohta 5.00
    • Grillattua kananpoikaa 5.00
    • Paahdettua vuohenjuustoa 4.50
    • Halloumia 4.50

    Lapsille

    • Lasten juustohampurilainen ja ranskalaiset,L 13.00
    • Kalaa ja perunaa, L, G 13.00
    • Kanaa ja ranskalaisia, L, G 13.00

    Chef's Menu

    3 ruokalajia 53€ (Strawberry-jäsenille 49€)
    4 ruokalajia 60€ (Strawberry-jäsenille 56€)

    (4 ruokalajin menu sisältää lisäksi juustovalikoiman)

    Kysythän tarjoilijalta vegaanista menuvaihtoehtoa!

    ALKUUN

    Punajuurikeittoa, vuohenjuustoa ja Roban pistaasi-dukkahia L, G [saatavilla vegaanisena]

    tai

    Kaksi Roban smørrebrødiä tummalla mallasleivällä: Graavia lohta & Skagenkatkarapuja ja mätiä L,G

    PÄÄLLE

    Sienirisottoa, paistettua osterivinokasta ja pikkelöityjä kantarelleja

    tai

    Rapea hauki-wallenbergare, paistettua kotimaista siikaa, paahdettua juuriselleriä ja voikastiketta

    [tai 14 € lisämaksusta:
    Châteaubriand-häränpihvi (180g), karamellisoitua sipulia, paahdettua perunaa ja juureksia L, G]

    JÄLKEEN

    Porkkanakakkua ja pumpkin spice -kreemiä




    Yli 10 henkilön varauksen voit tehdä ottamalla yhteyttä myyntipalveluumme!

    Pienemmät varaukset näppärästi myös netin kautta ylläolevasta linkistä.

    Myyntipalvelumme palvelee:
    ma - pe klo 9.00 – 17.00
    09 5619 2704 I events@lillaroberts.fi



    Sinua voisi kiinnostaa

    Lahjakortit juhliin

    Moni meistä viettää tänäänkin merkkipäiväänsä! Ilahduta kevään synttärisankaria, hääparia, vuosipäivää viettäviä, valmistuvia tai piristä ihan muuten vain läheistäsi lahjakortilla ravintola Krog Robaan tai Hotel Lilla Robertsiin. Lahjakortit ovat voimassa 12 kk.

    Unohtumaton illallinen -majoituspaketti

    Kun kaipaat kahdenkeskistä aikaa rentoutumisen ja makunautintojen parissa, Lilla Roberts on oikea osoite. Majoituksen lisäksi pakettiin sisältyy herkullinen buffetaamiainen ja keittiömestarimme suositusmenu ravintola Krog Robassa.


    Liity Invited-jäseneksi!

    Saat ensimmäisenä parhaat hotelli- ja ravintolaetumme sekä kutsuja tapahtumiimme. Lisäksi saat ekslusiivisia etuja muihin Kämp Collection Hotels hotelleihin. Jättämällä yhteystietosi annat meille luvan henkilötietojesi käsittelyyn, sekä markkinointiluvan Hotel Lilla Robertsille, Kämp Collection Hotelsille ja Strawberrylle {link}tietosuojakäytäntömme{_link} mukaisesti.